Psychotesty Taxi, badania kierowców – Poznań, Wielkopolska

Każda osoba, która zawodowo zajmuje się przewozem samochodowym ludzi lub rzeczy, a także obsługą wózków widłowych, musi legitymować się ważnymi psychotestami. Kierowców, którzy chcą uzyskać niezbędne zaświadczenie w Poznaniu, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej Pracowni Badań Psychotechnicznych. Kto dokładnie potrzebuje tego typu dokumentu, w jaki sposób go uzyskać i jak często testy powinny być odnawiane?

Dla kogo są psychotesty?

Grupa osób, które muszą poddać się psychotestom, jest szeroka i w jej zakres zaliczani są:

  • wszyscy etatowi pracownicy, którzy zajmują się obsługą pojazdów mechanicznych – dostawcy, taksówkarze, kurierzy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, ciężarówek, taxi, autobusów, motorniczy, a także samozatrudnieni, których działalność związana jest z transportem drogowym,
  • ubiegający się o przywrócenie uprawnień po utracie prawa jazdy, którzy decyzją starosty zostali na nie skierowani z powodu przekroczenia dozwolonego limitu punktów karnych, prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub zażyciu innych środków wpływających na sprawność pyschoruchową, a także osoby, które spowodowały wypadek drogowy,
  • kandydaci na instruktorów jazdy i egzaminatorów,
  • kierowcy rajdowi i wyścigowi,
  • operatorzy maszyn i urządzeń.

Jak często trzeba powtarzać badanie?

Wszyscy pracownicy przewozu drogowego, przedsiębiorcy, których działalność go obejmuje lub osoby przez nich zatrudnione podlegają psychotestom, które mogą być przeprowadzone w naszej siedzibie w Poznaniu – do ukończenia 60 roku życia co 5 lat, po przekroczeniu tego wieku co 30 miesięcy, a kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, instruktorzy, egzaminatorzy, motorniczy mający powyżej 60 lat – co roku.

Psychotesty dla kierowców w Poznaniu

Orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem wydawane jest osobom, które otrzymają wynik pozytywny po przeprowadzeniu psychotestów. W Pracowni Badań Psychotechnicznych w Poznaniu do tego celu wykorzystywane są specjalne formularze i odpowiednie urządzenia – miernik czasu reakcji i aparat do badania koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Psychotesty - Poznań

Badanie psychotechniczne trwa od 30 minut do 1,5 godziny. Składa się z kilku etapów. Obejmuje testy pisemne (cechy osobowości, poziom koncentracji, uwagi, umiejętność pracy pod presją czasu), a także testy aparaturowe (dobierane indywidualnie z uwagi na rodzaj badania oraz wymagania do pracy na danym stanowisku).

Pacjent otrzymuje szczegółową informację zwrotną oraz opis wyników badania.

Psychotesty, badania dla kierowców - Poznań
Psychotesty dla każdego - Poznań

Ważne jest, aby do badania przystąpić w dobrej kondycji psychofizycznej, tzn. należy być zdrowym, wypoczętym, wyspanym, ponadto zabronione jest spożywanie alkoholu lub innych substancji mogących wpływać negatywnie na stan badanego do 48 godz. przed badaniem (np. leki, w ulotkach których zaznaczone jest, że nie należy po ich spożyciu prowadzić pojazdów).

Wymagane jest, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, karta pobytu). Kierowcy powinni mieć ze sobą prawo jazdy.

Jeżeli badany ma wadę wzroku i zalecone jest używanie szkieł korekcyjnych – do badania powinien przystąpić w okularach lub soczewkach. Pamiętać o tym powinni szczególnie operatorzy oraz kierowcy pojazdów służbowych, ponieważ procedura badania w tych przypadkach obejmuje również badanie funkcji wzrokowych.

Jeżeli kierowca posiada skierowanie na badanie – szczególnie, kiedy kierowany jest przez Starostwo Powiatowe (jazda pod wpływem alkoholu, punkty karne, udział w wypadku) – musi przynieść skierowanie, ponieważ jest ono dołączane do dokumentacji, która pozostaje w pracowni.

W przypadku wystawiania rachunku za badanie psychologiczne należy mieć przygotowane następujące dane: NIP, nazwa oraz dane firmy i adres e-mail do wysłania rachunku.

Wykonujemy badania psychologiczne w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.